Rzeczy… które warto mówić swoim dzieciom

 1. Dziękuję, że mi pomogłeś/pomogłaś. Świetnie to zrobiłeś/zrobiłaś.
 2. Świetnie sobie poradziłeś/poradziłaś.
 3. Możesz mi doradzić? Co o tym myślisz? (Każdy jest ważny. Takie pytania pomagają poczuć się dzieciom ważnymi. Pytanie dzieci o ich zdanie powoduje, że czują się ważne.
 4. Tak, słucham Cię. (Bycie otwartym na to co ma dziecko do powiedzenia. Nawet jeśli emocje się gotują. Czasem wysłuchanie dziecka jest dokładnie tym, czego potrzebujemy).
 5. Widać, że bardzo się starałeś/starałaś.
 6. Widziałam, jak cierpliwy/cierpliwa byłeś/byłaś podczas zabawy z rodzeństwem.
 7. Bardzo jesteś wytrwały/wytrwała. Widać, że Ci zależy.
 8. Ale się napracowałeś/napracowałaś ( Docenianie wysiłku, zamiast efektów).
 9. Jestem wdzięczna za pomoc. Kawał dobrej roboty.
 10. Jesteśmy świetnym zespołem.
 11. Świetny pomysł.
 12. Musisz być z siebie dumny/dumna. (Najlepiej zamiast „jestem z ciebie dumny”, które powoduje, że dzieci zaczynają robić coś tylko po to, aby otrzymać pochwały).
 13. Jak się z tym czujesz? (Często ciężko jest nam określić jak nasze dziecko czuje się w danej sytuacji. Dlaczego więc go nie zapytać?)
 14. Dziękuję, proszę, przepraszam (Przykład musi płynąć z góry. Jeśli my będziemy używać tych słów, w stosunku do dzieci, będą one dla nich naturalne.
 15. Ufam Ci. (Zaufanie rodzica jest bezcennym darem dla dziecka).
 16. Zawsze możesz na mnie liczyć.
 17. Wszyscy popełniamy błędy (Błędy nie spotykają tylko dzieci. Dorosłych również. Nie są one też niczym złym. To właśnie dzięki nim się uczymy jak robić coś lepiej. To dzięki nim się rozwijamy).
 18. Czy wiesz, jakie są konsekwencje/ następstwa takiego wyboru? (Analizowanie dostępnych danych i ocenianie ryzyka na ich podstawie, są jedną z najbardziej wartościowych umiejętności w dzisiejszym świecie).
 19. Chciałbyś/chciałabyś o tym porozmawiać? (Czasami dzieci potrzebują czasu, aby sobie coś przemyśleć, aby się nad czymś zastanowić. Nie zawsze też ma akurat w tym momencie o czymś rozmawiać, nawet jeśli nam wydaje się to palącym problemem. Cierpliwość jest cnotą.
 20. Wierzę w Ciebie (Wierzę, że dasz sobie radę).
 21. Lubię spędzać z Tobą czas.
 22. Kocham Cię. (Żadna lista nie byłaby pełna bez tych słów prawda?)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *