Profilaktyka Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chrzanowie w związku z pojawiającymi się na terenie naszego powiatu przypadkami zachorowań na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A, zwraca się z prośbą do Państwa o podjęcie działań edukacyjnych dotyczących profilaktyki WZW typu A.

  Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) jest ostrą chorobą miąższu wątroby wywołaną przez wirusa. Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt
z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi.

 Początek choroby jest nagły, przebieg choroby w dużym stopniu zależy od wieku chorego. Najczęstszymi objawami choroby są m.in.: męczliwość, nudności, wymioty, utrata apetytu, ból brzucha, mięśni i stawów. Może także wystąpić nieznaczne powiększenie wątroby,
a w postaci z żółtaczką także ciemniejsza barwa moczu i rozjaśnienie stolca. Znacznie częściej objawy występują u osób dorosłych, zakażenie u małych dzieci w ponad 90% przebiega bezobjawowo.

  Bardzo proszę o skierowanie działań edukacyjnych do dzieci, uczniów, nauczycieli oraz do rodziców. W załączeniu przesyłam ulotki edukacyjne, które w prosty i jasny sposób obrazują sposoby uchronienia się przed zakażeniem.

Należy pamiętać o tym, że najbardziej skuteczną metodą walki z WZW A jest przestrzeganie zasad higieny, poprawa warunków sanitarnych oraz szczepienie ochronne. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym myciu rąk! Ta prosta czynność ma kluczowe znaczenie w profilaktyce zakażeń WZW A!.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *